Jaki filtr do wody do domu jednorodzinnego

Dzbanek Dafi - ile wody wlewać
Dzbanek Dafi – ile wody wlewać?
9 marca, 2020
Filtr Dafi – co usuwa?
20 marca, 2020
Pokaż wszystkie
Jaki filtr do wody do domu jednorodzinnego

Każdy dom potrzebuje filtra wody dostosowanego do jego potrzeb oraz oczekiwań domowników, np. dotyczących zużycia wody. Wszystko zależy także od sposobu, w jaki czerpiemy wodę, czy jest to woda ze studni czy może z wodociągów. Jeżeli nie jesteśmy w pełni zadowoleni z jakości wody jaka płynie w naszych kranach- np. jest ona zbyt twarda, zostawia zacieki lub ma nieprzyjemny zapach, trzeba ją uzdatnić. Producenci oferują różnorakich filtry, które różnią się między sobą budową, wydajnością, skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń czy wymaganiami eksploatacyjnymi.

Zbadaj wodę, by dobrać filtr

Pierwszym krokiem do tego, by odpowiednio wybrać filtr do wody dostosowany do potrzeb danego domu jest zbadanie jakości wody. Badanie to zleca się odpowiedniej instytucji, np. stacji sanitarno- epidemiologicznej. Wodę warto zbadać szczególnie wtedy, gdy zaczynamy pobierać wodę z nowej studni, w przypadku, gdy ulegała ona podtopieniu, gdy widzimy na bateriach i na ceramice rdzawe ślady, gdy woda stała się mętna, wygląda niedobrze lub nieprzyjemnie pachnie, gdy pojawiają się u domowników reakcje skórne po kąpieli lub problemy ze strony układu pokarmowego.

Jest, jak wspomnieliśmy wiele różnych rodzajów filtrów do wody. Zaraz przy ujęciu wody warto jest zamontować filtr na rurowy, siatkowy, który wyłapuje z wody większe zanieczyszczenia, głównie mechaniczne, jak chociażby drobinki piasku czy żwiru. Jeżeli potrzebujemy filtra, który oczyści całą wodę wykorzystywaną w domu, musimy kupić filtr o dużej wydajności. Do filtrowanie przeznaczone są np. kolumnowe filtry ciśnieniowe lub filtry z wymiennymi wkładami o dużej wydajności filtrowania.

W przypadku, gdy nie potrzebujemy filtrować całej wody używanej w domu, gdy mamy wodę z wodociągów, która jest zdatna do użytkowania, a chcemy jedynie móc pić wodę prosto z kranu, wybrać można rozwiązania o dużo mniejszej wydajności. W takiej sytuacji sprawdzą się np. zestawy filtrów montowane w szafce pod umywalką i filtrujące wodę tuż przed jej pojawieniem się w kranie.

Filtry przepływowe DAFI

Filtry przepływowe DAFI to niezwykle skuteczny sposób na podwyższenie walorów smakowych i jakościowych wody, która taka właśnie, zacznie płynąć dzięki nim prosto z naszego kranu. W filtrze stosuje się węgiel aktywny, który poprawia smak, zabarwienie oraz zapach wody. Żywica jonowymienna redukuje sole wapnia i magnezu, chroniąc urządzenia AGD przed osadami z kamienia. W ofercie DAFI można znaleźć też filtry polipropylenowe (usuwające zanieczyszczenia mechaniczne) oraz azotanowe (usuwają azotany, metale ciężkie, substancje organiczne, polecane są do domów z własnym ujęciem wody). Wszystkie te filtry można montować jeden za drugim dla ich całkowitej efektywności. Filtr węglowy usuwa z wody głównie związki chloru, których eliminacja znacznie poprawia smak i zapach wody. Przed filtrem węglowym dobrze jest zamontować filtr mechaniczny, polipropylenowy. Filtr węglowy, jak i inne, należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, najczęściej co około 4 tygodnie.