Dzbanek Dafi – ile wody wlewać?

Butelka Dafi - co, ile wymieniać filtr
Butelka Dafi – co, ile wymieniać filtr?
1 marca, 2020
Jaki filtr do wody do domu jednorodzinnego
Jaki filtr do wody do domu jednorodzinnego
16 marca, 2020
Pokaż wszystkie
Dzbanek Dafi - ile wody wlewać

Ekonomia i ekologia w spożyciu wody? Idealne w takim przypadku są dzbanki DAFI, które filtrują wodę kranową. Takie filtrowanie służy bezpośredniemu piciu tejże wody- w pełni czystej, o wysokich walorach zapachowych oraz smakowych. To sprawiam, iż dzbanki filtrujące DAFI stanowią dziś podstawowe wyposażenie większości polskich kuchni. Jakie są ich zalety i jak działają?

Dzbanki DAFI- naturalnie prosty wybór

Hipotetycznie rzecz biorąc, można pić wodę kranową bezpośrednio z samego kranu. Można, ale można mieć także wodę jeszcze smaczniejszą i to w bardzo prosty sposób. A sposobem na taką wodę jest filtrowanie jej w dzbankach, np. w dzbankach DAFI. Dzbanki to proste urządzenia o bardzo ciekawym designie, które wewnątrz wyposażone są w filtry. Filtry to najczęściej połączenie żywicy jonowymiennej, która zmiękcza wodę oraz węgla aktywnego. Filtr jest w stanie usunąć z wody kranowej takie niepożądane składniki jak chociażby związki organiczne, rdza, metale ciężkie oraz chlor. Węgiel aktywny to produkt całkowicie naturalny, gdyż pochodzi ze spalanych łupin kokosa. Węgiel cechuje się bardzo wysokimi właściwościami absorpcyjnymi, które pozwalają wychwycić z wody wszelkie składniki, które są w niej niechciane.

Przefiltrowana woda nadaje się idealnie do bezpośredniego picia jak i przygotowywania na jej bazie dań czy koktajli, a także do użycia jej w małym sprzęcie AGD (żelazka, czajniki). Dzbanki filtrujące to także najlepsza alternatywa dla wody butelkowanej sprzedawanej w plastikowych butelkach. Każdy z nas wie, jak bardzo nasza planeta nie radzi sobie ze śmieciami, w tym głównie właśnie z plastikiem. Niekupowanie nadmiaru produktów pakowanych w to tworzywo znacząco odciąża naszą planetę. Filtry w dzbanku wystarczają na około cztery tygodnie działania, co sprawia, iż przy średnim spożyciu wody zastąpić one mogą nawet około 200 plastikowych butelek! Ale dzbanki filtrujące to nie tylko czystsza i smaczniejsza woda i mniej plastiku, ale także spore oszczędności. Sam dzbanek to wydatek około 30-100 zł, zależnie od modelu oraz koszt filtra (kilkanaście złotych w skali miesiąca). Codzienne kupowanie wody butelkowanej przy czteroosobowej rodzinie to koszt 3-5 złotych każdego dnia.

Jak używać dzbanka DAFI?

Używanie dzbanka filtrującego jest dziecinnie proste. Cała czynność polega głównie na nalaniu wody do dzbanka. Na rynku dostać można wiele modeli o różnych pojemnościach. Wody należy nalać do pełna, a następnie odczekać około 1-2 minuty w celu przefiltrowania wody. Woda przepływa przez filtr ściekając do dolnej części dzbanka. Przefiltrowana w krótkim czasie woda jest w 100% zdatna do picia i do używania jej do każdych innych celów. Jeżeli wymieniamy filtr na nowy, należy ustawić wskaźnik zużycia filtra. Wskaźnik ten ustawiamy manualnie lub też elektronicznie- pokaże nam on zużycie filtra i przypomni o jego koniecznej wymianie. Bardzo ważną kwestią jest, by wodę wypić w przeciągu maksymalnie 12 godzin, po tym czasie niewypitą wodę należy wylać i nalać nowej. Od czasu do czasu wskazane jest także mycie dzbanka płynem do mycia naczyń.